czwartek, 4 grudnia 2014

Problemowa cera !

Cześć !

Dzisiaj przychodzę do Was z notką, z której dowiecie się jakie są rodzaje i typy cery, i jak samodzielnie określić to u siebie.

Z pozoru wydaje się to łatwe, jednak często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie sami tego ocenić bądź co gorsza oceniamy źle, przez co również źle dobieramy kosmetyki.

Osobiście miałam ten problem, ale jednak udało mi się dokonać tej oceny po długim czasie obserwacji ! :) - O tym w kolejnym poście.

Zaczynając od początku...Podstawą jest dokonanie oceny, jakiego typu i jakiego rodzaju cerę posiadamy, bo dzięki temu będziemy mogli dobrać odpowiednio dostosowane kosmetyki, które pomogą nam pozbyć się przeróżnych problemów związanych z naszą skórą. Pamiętajcie jednak, że warto udać się do dermatologa bądź kosmetyczki, którzy mają doświadczenie i określą Wam to bez problemu :)

Są 3 proste sposoby, dzięki którym możemy dokonać oceny :
1. Umycie twarzy wodą z mydłem
2. Użycie kremu tłustego
3. Demakijaż z użyciem mleczka

Wyróżniamy następujące RODZAJE cery : normalna, sucha, tłusta i  mieszana.

NORMALNA - najlepsza z najlepsiejszych :) Cera idealna, występująca głównie u dzieci do okresu dojrzewania. Woda z mydłem, tłusty krem jak i mleczko do demakijażu są jej niestraszne. Wypryski pojawiają się rzadko, skóra jest świeża, gładka i powabna! Po prostu cud miód, Oczywiście taki rodzaj skóry posiadają również i dorośli - prawdziwi szczęściarze :)

SUCHA - potrzebuje dużo uwagi i odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ starzeje się najszybciej. Jej suchość spowodowana jest zbyt małą ilością gruczołów łojowych, które nie tworzą odpowiedniej warstwy lipidowej, która chroni skórę przed utratą wody. Dla tego rodzaju skóry charakterystyczny jest brak elastyczności, łuszczenie, jest matowa z siecią drobnych zmarszczek. Po użyciu wody z mydłem poczujecie bardzo nieprzyjemne ściągnięcie, a po użyciu mleczka do demakijażu zauważycie poprawę, jednak tylko chwilową - cera wchłonie mleczko i będzie wyglądała na nawilżoną. Dla tego rodzaju cery użycie tłustego kremu będzie zbawienne :)
pu
TŁUSTA - zupełne przeciwieństwo skóry suchej! Gruczoły łojowe nadmiernie produkują sebum, przez co skóra nadmiernie się błyszczy. Użycie mleczka do demakijażu jak i umycie wodą z mydłem nie zmniejszy błyszczenia, a użycie tłustego kremu spowoduje na twarzy dyskomfort. Często charakteryzuje się rozszerzonymi porami oraz częstymi wypryskami, a także trądzikiem. To co jest pocieszające - skóra będzie dłużej młoda i bez zmarszczek, a także dobrze znosi niesprzyjające warunki pogodowe :)

MIESZANA - najczęściej występujący rodzaj skóry i zarazem najbardziej problematyczny. Charakteryzuje się tłustą strefą T, czyli broda, nos i czoło, natomiast skronie i policzki są suche. Po przemyciu wodą z mydłem, użyciu mleczka i kremu tłustego efekt nie będzie zbyt dobry. Cera mieszana źle reaguje na wodę, mydło, niesprzyjające warunki pogodowe, a po użyciu kosmetyków może być podrażniona.

Poza rodzajami cery możemy określić również TYP cery: wrażliwa, naczynkowa, odwodniona.

WRAŻLIWA - zmiany kosmetyków nie są korzystne dla tego typu cery, źle reaguje na toksyny pochodzące ze środowiska oraz promienie słoneczne.

NACZYNKOWA - charakteryzuje się kruchością naczyń krwionośnych i nie jest wykluczone, że ten typ skóry ma podłoże genetyczne. Na powstanie tego typu cery ma wpływ stres, czynniki zapalne krążące we krwi oraz hormony kobiece.

ODWODNIONA - czyli niedobór wody w naskórku, szczególnie szkodzą źle dobrane kosmetyki (na bazie alkoholu), zbyt częste oczyszczanie, negatywne działanie czynników atmosferycznych.

(!!!) Odwodnienie zawsze towarzyszy suchej skórze (!!!) Odwonienie może dotyczyć każdego rodzaju skóry (!!!)

Dodatkowo, skóra tłusta potrzebuje nawilżenia tak samo jak skóra sucha! ( Problemem jest odpowiednie dobranie kosmetyku, gdzie tutaj już trzeba kierować się metodą prób i błędów)

Pamiętajcie, że nieprawidłowa dieta wpływa negatywnie na naszą cerę!

Jeżeli macie jakieś pytanie, to śmiało do mnie piszcie :)

Buziaki !! :)2 komentarze:

  1. Ooo, temat dla mnie. Ja mam cerę mieszaną, z tendencją do tłustej. Rzeczywiście jest przy tym wrażliwa na różne bodźce, tak jak pisałaś. Ale na moją buzię osobiście najlepiej na świecie działają w miarę regularne zabiegi u kosmetyczki - piling migdałowy. Nic mi nie robi lepiej!!! Polecam :-)

    I pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. tak na prawde cery to temat rzeka ..... można by bylo ksiazke napisać dla każdego typu cery 5 tomową :D

    OdpowiedzUsuń